Grudzień to miesiąc kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia. To czas przygotowań, kupowania prezentów i radości ze zbliżających się rodzinnych spotkań. W całej tej euforii i panującej już okołoświątecznej atmosfery nie zapominamy jednak o tym mniej przyjemnym aspekcie przygotowań – o porządkach świątecznych.

Mając na uwadze, iż nie dla każdego jest to satysfakcjonujące zajęcie, postaramy się podpowiedzieć, jak sprawnie i efektywnie ten proces przeprowadzić.

 

Podstawową zasadą jest organizacja i przygotowanie odpowiednich środków czystości. Na początku zorientujmy się jakie środki czystości będą nam potrzebne do umycia konkretnych powierzchni. Zróbmy, rozeznanie tego, czym dysponujemy w domu, ewentualnie zrobienia sobie listy tych, które będzie trzeba dokupić. W tym miejscu na wysokości zadania może stanąć linia produktów #voiger, które zostały przygotowane tak, aby sprzątanie za ich pomocą było nie tylko efektywne, ale i przyjemne. 

Nie zostawiajmy porządków na ostatni moment. Kiedy już zaczniemy przygotowywać potrawy, piec ciasta, zajmować się tą kulinarną i dekoracyjną częścią oprawy świątecznej, zajęcie się generalnym sprzątaniem bardzo nam te czynności skomplikuje. Dwa, trzy tygodnie przed Świętami, to optymalny czas na przygotowania w zakresie gruntownego sprzątania. Ten czas warto wykorzystać na wspomniane już, gruntowne porządki.

 

Rozpoczynając planowanie prac, warto sobie podzielić tak pomieszczenia, aby na każdym z nich móc skupić się z osobna. Świąteczne porządki mogą być szansą na zrobienie remanentu naszego dobytku, pozbycia się niepotrzebnych już rzeczy, czy posegregowania tych jeszcze przydatnych. Aby zrobić to, jak najbardziej efektywnie, zacznijmy od pomieszczeń najrzadziej eksploatowanych.

Kolejną, ważną zasadą jest sprzątanie od góry do dołu. Jest to o tyle sensowne, iż ewentualny, opadający kurz lub inne zanieczyszczenia przy zastosowaniu takiej kolejności nie spowodują, że kilkakrotnie będziemy zmuszeni wykonywać te same czynności.

 

 

Reasumując, w pierwszej kolejności myjemy wyżej powieszone półki, meble lub powierzchnie ponad podłogowe, kończąc na odkurzeniu i umyciu podłogi.  

Dotyczy to także sprzątania wielokondygnacyjnego, sprzątamy od górnego piętra do parteru.

Umyte okna i pachnące świeżością firanki zawsze kojarzą się z czystością, to taka kropka nad „i”, dlatego też warto do tego zajęcia przystąpić tuż przed Świętami.

Przystępując do porządków świątecznych zaangażujmy do nich swoich bliskich. Potraktujmy to jako budowanie świątecznej atmosfery, wspólnej pracy czy nauki dzieci podstawowych czynności porządkowych. Podzielenie obowiązków usprawni przygotowania, a przy okazji może sprawi, iż porządki świąteczne będą kojarzyć się z czymś miłym, a niekoniecznie z narzuconym obowiązkiem. Zapoznaj się z naszą ściągą, pobierz ją lub wydrukuj i wszystko będzie w PORZĄDKU!

 

Wesołych Świąt